خانه

سازمان بسیج مداحان

کمک ۲/۵ میلیارد تومانی یک هیأت به نیازمندان در دوران کرونا

مسئول خیریه پناه هیأت ثارالله زنجان گفت: از اسفندماه گذشته تاکنون طی حدود ۱۰ ماه، این هیأت بیش از ۲۵ میلیارد ریال به نیازمندان در قالب‌های مختلف کمک‌رسانی داشته است.

به گزارش خبرنگار بسیج مداحان، ماجرای پیرشدن سن جمعیتی کشور را همه می‌دانیم اما با وجود اینکه رهبری 9 سال است تذکر می‌دهند و شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست تشویقی تصویب کرده، بازهم مسئولین رها کرده‌اند، اما هیأتی آتش به اختیار برای این کار وارد عمل شده است.

Image removed.

 ماجرای پیر شدن سن جمعیتی کشور را شاید همه ما شنیده باشیم؛ موضوعی که نشان می‌دهد نرخ فرزندآوری در ایران روند نزولی دارد. مقام معظم رهبری نیز ۹ سال است در این خصوص تذکر می‌دهند و بر اجرای سیاست‌های ترویجی برای افزایش فرزندآوری تاکید دارند. حتی در سال ۹۳ سیاست‌های جمعیت از سوی ایشان ابلاغ هم شد، اما این سیاست‌ها مدت‌هاست که بر زمین مانده و اجرایی نمی‌شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در این خصوص مصوبات و طرح‌های تشویقی خوبی داشته که آن‌ها هم در کشوهای سازمان‌های اجرایی خاک می‌خورد؛ مشکلی که باید با سیاست‌ها تشویقی و فرهنگ‌سازی برطرف شود اما فعلا که خبری نیست!

ظرفیت فرمان آتش به اختیار

مقام معظم رهبری، اما یک فرمان دیگر هم دارند که کار را برای گروه‌های مردمی راحت کرده است تا منتظر تصمیمات و کارهای دولتی‌ها و نهادها نماند؛ آن‌هم فرمان «آتش به اختیار» است. فرمانی که هیأت یا مهدی (عج) در اسلامشهر را بر آن داشته است تا برای رفع مشکل فرزندآوری و پیری سن جمعیتی منطقه خود دست به کار شود.

Image removed.
حجت‌الاسلام سیدحسین موسوی امام جماعت مسجد موسی بن جعفر (ع) و مسئول هیأت یامهدی (عج)

جزییات سیاست تشویقی فرزندآوری هیأت یا مهدی

سیاست تشویقی این هیأت برای فرزندآوری از محرم امسال شروع شد. حجت‌الاسلام سیدحسین موسوی، امام جماعت مسجد موسی بن جعفر (ع) و مسئول هیأت یامهدی (عج) واوان در شهرستان اسلامشهر این طرح را در جلسات هیأت مطرح کرد. او می‌گوید: «نام این طرح را «مجاهدت عظیم» گذاشتیم و اعلام کردیم به هر زوجی که تا تابستان ۱۴۰۰ فرزنددار شود، بسته‌های حمایتی و تشویقی اهدا می‌کنیم. این بسته‌ها هم هدیه یک میلیون تومانی به مادران و تأمین بخشی از هزینه پوشک و پوشاک نوزاد است. این هدیه البته برای فرزندان اول و دوم خانواده‌ها بود و اگر خانواده‌ای برای سومین یا چهارمین بار فرزنددار می‌شد که از نظر ما مجاهدت عظیم اصلی بود، نیمی از هزینه بیمارستان برای به دنیا آمدن فرزند را هم تقبل می‌کنیم.»

 

 

توضیحات حجت‌الاسلام سیدحسین موسوی در خصوص سیاس تشویقی فرزندآوری هیأت

اعلام آمادگی  ۱۹۰ زوج برای فرزندآوری

فراخوان این طرح موجب شد که ۱۹۰ زوج اسلامشهری در این طرح ثبت نام کنند. آن‌ها در جلسات محرم هیأت ابتدا با حضور در غرفه «مجاهدت عظیم»، پای عهدنامه با امام زمان(عج) را امضا کردند و قرار شد چنانچه تا تابستان ۱۴۰۰ خداوند به آن‌ها فرزندی عطا کرد، هیأت یامهدی به آن‌ها هدیه‌ای دهد. 

Image removed.
نمایی از جلسات دهه اول محرم هیأت یا مهدی اسلامشهر

استقبال مردم، عیار طرح را بالاتر برد

استقبال بالای خانواده‌ها از این طرح هیأت را مجاب کرد تا سیاست تشویقی بیشتری اعمال کنند تا افراد مجرد هم ترغیب به ازدواج و فرزندآوری شوند. موسوی می‌گوید: «کتابی با عنوان «مثبت ۳» بنده در دست چاپ دارم که به موضوع فرزندآوری و سیاست جمعیت در آن پرداخته‌ام. با استقبال مردم تصمیم گرفتیم در ادامه نهضت کتابخوانی هیأت با نام رضای مهر، این کتاب را محور قرار دهیم تا هم آموزش‌هایی برای زوج‌های جوان در زمینه فرزندآوری باشد و هم برای زوج‌هایی که به دلیل افزایش سن دیگر امکان فرزندآوری را ندارند و یا افراد مجرد در آستانه ازدواج نیز فرصتی باشد تا بتوانند از جوایز ما استفاده کنند.»

یک واحد مسکونی هدیه ویژه طرح فرزندآوری

زمانی که استقبال مردم خوب شد، هیأتی‌ها تصمیم گرفتند هدیه‌ ویژه‌ای تدارک ببینند که با تجربه کارهای گذشته تصمیم این شد تا یک خانه مسکونی در اسلامشهر به یک خانواده اهدا کنند. موسوی می‌گوید: «تجربه مسابقات کتابخوانی و طرح‌های کمک‌رسانی ما نشان داده است که با توکل به خدا می‌توانیم گام‌های بلندی برداریم. در سال ۹۷ طرح کتابخوانی را براساس کتاب «نشاط در خانواده» که از سخنرانی‌های بنده در هیأت تهیه شده بود، برگزار کردیم که ۹۰ هزار نسخه از این کتاب در آن سال فروش رفت و به عنوان دومین کتاب پرفروش آن سال انتخاب شد. گردش مالی این طرح بیش از یک میلیارد تومان بود که توانستیم کارهای اساسی با آن بکنیم. در محرم امسال نیز ما با کمک مردم ۳۵۰ میلیون تومان پول جمع آوری کردیم و توانستیم جلسات عزاداری را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با بهترین شکل ممکن برگزار کنیم. در شب یلدا نیز بنا داریم ۲۸۰۰ بسته معیشتی به نیت ۲۸۰۰ شهید اسلامشهر با حضور ورزشکاران که در طرح‌ها مختلف ما مشارکت داشته‌آند آماده و توزیع کنیم. رقم ۵۰۰ میلیون تومان برای این کار هزینه شده است که نشان می‌دهد الحمدلله زمانی که کار برای خدا باشد از جایی که انتظار نداریم کمک‌های بسیاری می‌رسد. بنابراین در این طرح نیز با توکل برخدا ان‌شاءالله منابع مورد نیاز فراهم خواهد شد.»

بهانه کرونا و گرانی یعنی بی‌اعتمادی به وعده الهی

براساس اعلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، نرخ فرزندآوری در سال ۹۸ نسبت به ۵۰ سال گذشته در کمترین آمار خود بوده است. شاید برخی بیماری کرونا و یا گرانی‌ها را علت آن بدانند، اما این‌ها همگی نشان از بی‌اعتمادی به وعده‌های الهی است. موسوی می‌گوید: «در کتاب مثبت ۳ گفته‌ایم که شرایط کشور به گونه‌ای است که هر خانواده باید بیش از ۳ فرزند داشته باشد تا بتوان نرخ معضل پیری جمعیت را برطرف کرد و برای این بهانه‌تراشی‌های مردم نیز جنبه‌های رازقی خداوند و وعده‌های الهی را بیان کردیم»

جزئیات مسابقه کتابخوانی کتاب مثبت ۳

کتاب مثبت ۳ توسط انتشارات هیأت امروز جامعه ایمانی مشعر به چاپ رسیده است که در حال اخذ مجوزهای لازم برای انتشار حداکثری است و روند توزیع آن نیز توسط انتشارات شهید کاظمی در ایام فاطمیه انجام خواهد شد. موسوی می‌گوید: «برای شرکت در قرعه‌کشی ویژه یک خانه مسکونی امتیازبندی‌هایی صورت گرفته است. اگر خانواده‌ای صاحب فرزند اول خود شود، یک امتیاز و به همین ترتیب خانواده‌ای صاحب فرزند چهارم یا بیش‌تر شود ۴ یا بیش‌تر سهمیه شرکت در قرعه‌کشی دریافت می‌کند. برای مجردها یا خانواده‌هایی که امکان فرزندآوری ندارند نیز تصمیم گرفتیم در مسابقه کتابخوانی شرکت کنند و با پاسخ صحیح به ۸ سوال آزمون آن یک امتیاز برای شرکت در قرعه کشی دریافت کنند.»

هیأت‌های دیگر الگو بگیرند

فرصت شرکت در طرح مجاهدت عظیم و فرزندآوری هیأت یا مهدی با ثبت نام ۱۹۰ زوج به پایان رسیده است، اما خانواده‌های علاقه‌مند می‌توانند در مسابقه کتابخوانی برای شرکت در قرعه‌کشی ویژه استفاده کنند. البته این طرح می‌تواند سرمشقی برای دیگر هیأت‌ها، مساجد و نهادهای فرهنگی باشد تا با الگوگیری از آن برای ترویج فرزندآوری در کشور اقدام کنند. حال که دولتی‌ها و نهادهای مسئول پیگیر مسأله سالمندی جمعیت کشور نیستند باید گروه‌های مردمی با رویکرد آتش به اختیار خود به میدان بیایند.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)