سازمان بسیج مداحان

برنامه جشن بزرگ مادر

نسخه مناسب چاپ
جشن بزرگ مادر به مناسبت میلاد بانوی نور و سرور, ام الائمه فاطمه زهرا سلام الله علیها جمعه 22/2/91 در حسینیه فاطمه زهرا سلام الله علیها

 

بسمه تعالی

برنامه جشن بزرگ مادر

جشن بزرگ مادر به مناسبت میلاد بانوی نور و سرور, ام الائمه فاطمه زهرا سلام الله علیها جمعه 22/2/91 در حسینیه فاطمه زهرا سلام الله علیها، پادگان ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف برگزار شد .

این برنامه با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری بین المللی ، جناب آقای مرتضی خلیلی آغاز و مدیحه سرایی حاج آقا چینی چیان و اجرای تواشیح گروه قدر همچنین   برگزاری مسابقه نور  و سخنرانی حجه الاسلام پناهیان و مدیحه سرایی برادر ارجمند جناب آقای بنی فاطمه برگزار و در نهایت از چند خانواده ی شهدا با اهداء لوح یادبودهمراه با هدایای ویژه تجلیل  به عمل آمدو به 18 نفر از برندگان مسابقه نیز به قید قرعه جوایز ی اهداء شد .

 از جمله برنامه های این مراسم سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین  پناهیان بود  

                                                                                                                                              

  که پیرامون شخصیت والای حضرت زهرا سلام الله علیها ایراد فرمودند :

« شخصیت زهرای اطهر سلام الله به گونه ایست که صحبت ازعظمت معرفت . عمل خالصانه و دقیق ایشان و اینکه ایشان بسیار مورد توجه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام بودند ؛بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

وجود زهرای مرضیه فرصت خوبی است برای معرفی دین به مردم در این دنیای ضد زن امروز. از ایشان به عنوان دختر پیامبر و همسر امام و مادر ائمه میتوان حرفهای بسیاری زد ولی مهمترین وجهه آن محبت زن است .

زن کانون و سرچشمه محبت در خانواده است .

پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در حدیثی می فرمایند : دوست داشته باشید خداوند به شما دختر بدهد که دختران اهل انس و محبت اند . همچنین ایشان می فرمایند : بهترین زنان ، زنانی اند که ودود باشند . یعنی هم اهل محبت و هم اهل ابراز محبت اند ، و محبت خود را پنهان نمی کنند که این امر موجب گسترش محبت می شود .

پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله می فرمایند : خداوند به زنان مهربانتر است تا به مردان.

زنان نه تنها صارد کننده محبت اند ، بلکه بیشترین نیازشان هم محبت است .

اگر زن محبت خود را نثار همسر و فرزندانش کند هم خودش با نشاط تر میشود و هم همسر و فرزندانش شاد و با نشاط تر میشوند .

از دستورات نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و اله است که : مرد باید محبت خود را به همسرش ابراز کند و به او محبت خود را بفهماند .

زن و محبت ارتباط وسیعی با هم دارند ، دو مطلب در این رابطه وجود دارد که باید به آن پرداخته شود ؛ بعضی ها رندانه مسئله حق زن را آنقدر عمده می کنند که مسئله محبت زن را نابود می کنند و زنان را تحریک میکنند که حق خودشان را از همسرانشان مطالبه کنند و این باعث می شود محبت در خانواده کم رنگ و در نتیجه باعث از بین رفتن کانون گرم خانواده میشود .( زن نباید مظلومانه و بدون احقاق حق خود فقط به ابراز محبت بپردازد و و بی دریغ و بی حساب محبت کند ) اگر بدین گونه فقط به دنبال مطالبه حقوق خود باشد ، محبتش کم شده و قلبش تبدیل به سنگ خارا شده و ذهنش معطوف به احقاق حق خود شده و نمی توند وظیفه مادری خود را به خوبی انجام دهد .

زنان باید به گونه ای محبت کنند که هم محبت کنند و هم جلب کننده محبت همسران خود باشند .

90% مطالب مجلات قبل از انقلاب و کشورهای اروپایی در مورد زنان پیرامون حقوق زنان بود ، و حتی تبلیغات سوء علیه اسلام که به نظر می رسد در اسلام حقوق زن و مرد به طور مساوی رعایت نشده است در حالیکه احکام اسلام به دنبال انسان سازی حقیقی است و می خواهد با محبت و رأفت با اطرافیانش روزگار بگذراند .

زن باید با محبت محارم (مردان) اطرافش روزگار بگذراند ( نیازش را رفع کند )

اسلام مردان را موظف کرده که به زن محبت داشته باشد و نیازهای مادی و معنوی زنان را رفع کنند .

باید مراقب بود که نظام حقوقی را طوری طراحی کینم که جای محبت و نظام خانواده را نگیرد ، زن در غرب از محبت کردن و محبت دیدن محروم شده و در غرب متزورانه و رندانه از حوق حقه خودش محروم شده ، به جای امضاءها و شروط ضمن عقد که جنبه حقوقی دارند باید به ایجاد نظام محبت در خانواده بپردازیم ، در این صورت خدا هم با زنان با محبت برخورد خواهد کرد .

حقوق زنان به جای خودش محفوظ و نباید ذره ای از آن غقلت کرد ، ولی زنان باید امور خود را با محبت پیش ببرند ، و مردان باید حقوق زنان را کاملا رعایت کنند .

نکته دوم در رابطه با محبت ، چگونه محبت کردن است ،

وظیفه زن در ارتباط  با محبت اینست که بتواند محبت خود را کنترل و مدیریت کند

و هنر مرد بودن اینست که وفادار به همسر خود بوده و محبت همسرش را با تنوع طلبی هوس بازانه تضییع نکند . وقتی مردی هنر مرد بودن داشته باشد خیال همسرش راحت است و با آسودگی به ابراز محبت میکند .

بسیاری از مردان هنر مرد بودن ندارند و نمیتوانند با ناملایمات و عیوب همسرشان برخورد بزرگوارانه و با محبت داشته باشند و پدرانه عفو کنند و عامل خود سازی و رفع اشکال شوند

به عنوان مثال هنگامی که همسرشان عصبانی است بزگوارانه  و با محبت سکوت کرده و او را آرام کنند و به حرفهایش گوش دهند و ..

جامعه ما در مورد هنر مرد بودن کاستی هایی دارد که باید رفع شود .

هنر زن بودن خلاصه در یک کلمه میشود ؛ « مدیریت محبت »

هنر مدیریت محبت یعنی اینکه جایی که نباید محبت کنی نکنی و در کل به جا و به اندازه  محبت کنی .

یعنی اینکه هنگامی که زن خسته و عصبانی است ، این عصبانیت و خستگی خود را کنترل کرده و برای پریشان نشدن خانواده( همسر و فرزندان) احساسات خود را کنترل کرده و با محبت و آرامش با اعضاء خانواده برخورد کند ، این نوع کنترل اخلاق و احساسات کنترل هوای نفس و جهاد اکبر نیز محسوب می شود . باید برنامه داشته باشد که چطور و چگونه و در کجا و به چه اندازه این انرژی و محبت را نثار کند .

 مثلا مادری که به پسر خود زیادی محبت کند او را دچار فساد می کند و تصورش از همسر چیزی شبیه مادرش است و از همسرش همان توقعات زیاد و بی جا و بی حد و حساب در یافت محبت را دارد و در عوض  خودش ابراز محبت نداشته و چه بسا مسئولیت اداره خانواده را هم درک نکنند . مدیریت محبت یعنی به کسی که شایسته محبت نیست محبت نکنی . حجاب یک نوع مدیریت محبت است که باعث کنترل محبت در جامعه شده و عامل حفظ نظم و ثبات و دوام خانواده ها می شود . شاید بسیاری از خانمها ندانند ولی بی حجابی آنها باعث بهم ریختن اوضاع درونی مردان می شود که عامل تیرگی قلب و نوشتن گناه  به پای زنان هم می شود .

بسیاری از مردان به محبت همسران و دختران خود نیاز جدی دارند  ، اگر این محبت را از آنها دریغ کنید آنها را دچار آسیبها ی جدی میکنید .

سن 7 سالگی دوران کنترل محبت و شروع آموزشها به فرزندان است البته با رعایت محبت و نشاط ، باید کمی سخت گیری کرد تا فرزند نظم را یاد بگیرد و سختی زندگی را بفهمد ، باید با تلاش کردن و سختیها آشنا بشود تا بتواند راه رفع کردن سختیها را پیدا کند تا راحت و خوب زندگی کند .

دختران میتوانند در خانه های متشنج برای رفع اختلاف پدر و مادر نقش خوب و مفیدی ایفا کنند . با محبت و با واسطه گری میتوانند عامل آشتی و آرامش پدر و مادر خود شوند .

از جمله جلوه های محبت ؛ اینکه مادران در ابراز محبت به فرزندان خود عدالت و برنامه درست و مدونی داشته باشند .

گاهی شنیده میشود مادران به پسران خود محبت بیشتری دارند .

خانمها وظیفه و مسئولیت تنبیه و تربیت و کنترل فرزندان را به عهده پدران گذاشته وخود دستوری عمل نکنند بهتر است مادران با محبت به وظیفه خود عمل کرده و برای انجام کارها از فرزندان ، در خواست کنند .

دعوا کردن و تنبیه و محکم ایستادن و دستور دادن و کنترل فرزندان وظیفه پدران است و بهتر است به عهده پدر گذاشته شودنه مادر.

   حضرت زهرا سلام الله علیها وقتی در قضیه فدک در عرصه جامعه وارد شد با محبت وارد شد و فرمودند : من دختر پیامبر شما هستم و وقتی آنها جواب محبت ایشان را نداده بلکه جفا کردند آنوقت منفور ما واقع شدند .

خدایا مادران ما را تربیت کننده سربازان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار بده و مردان جامعه ما را بهترین پدران برای دخترانشان قرار بده .

خبرهای تازه